Workshop: 4 kroky k sobě: Nenásilná komunikace divadlem

„Workshop zaměřený na prozkoumávání 4 kroků Nenásilné komunikace pomocí divadelních technik s Petrem Holíkem a Bárou Herucovou. “


"NVC is not simply a language or a set of techniques for using words; the consciousness and intent that it embraces may be expressed through silence, a quality of presence, as well as through facial expressions and body language."
----- Marshall Rosenberg, Nonviolent Communication

4 kroky Nenásilné komunikace (NVC) jsou jedním ze základních stavebních kamenů této praxe. Jestliže jste někdy byli na workshopu NVC, možná jste se je učili používat ve větě:
“Když vidím (pozorování), tak se cítím (pocit), protože potřebuji (potřeba), prosím tě, mohl/a bys (prosba)?”
4 kroky NVC však nejsou jen gramatická struktura, kterou je třeba se naučit používat. Jsou cestou k vnitřnímu nastavení naší pozornosti směrem k nenásilí. Naším cílem není se jen naučit správně říkat onu strukturovanou větu, ale mít 4 kroky pod kůží, ať už je dáváme do slov nebo ne.
Na workshopu budeme tyto 4 kroky podrobně prozkoumávat. Divadelní techniky nám pomohou hledat hranice mezi pozorováním a interpretací, dovolí nám nahlédnout do sebe a prozkoumávat naše emoce i lidí kolem. Budeme zviditelňovat potřeby a hledat porozumění v jejich vyjádření i nabízet různé strategie pro situace, ve kterých nám chybí inspirace pro další možnosti jejich řešení.

Pro koho:
Workshop může být přínosný pro pokročilé v NVC praxi - získáte prostor hlouběji prozkoumat a pochopit jednotlivé kroky aneb kdy jste se naposledy věnovali 3 hodiny jenom pozorování? Nebudeme však navazovat na žádnou teorii, kterou je nutné znát, nebo zkušenosti, které je třeba mít, takže se rozhodně můžete přihlásit, i když o NVC slyšíte poprvé v životě. Stačí mít chuť pracovat trochu divadelním způsobem a odhodlání prozkoumávat nové krajiny.

Obsah tréninku:
Myšlenkově workshop vychází z NVC (Nenásilné komunikace), Divadla utlačovaných a divadelní improvizace.

Ve čtyřech tříhodinových setkáních se postupně zaměříme na jednotlivé kroky:
Pozorování - Jak čistě jsme schopni pozorovat? Kde je hranice mezi pozorováním a interpretací?
Pocity - Kdy a kde v nás vznikají pocity? Jaké to vlastně je zkusit si být v bezpečí divadelního prostoru chvíli opravdu naštvaný, smutný, nadšený?
Potřeby - Jakým způsobem vyjadřovat, kam se zrovna natahuje život v nás? Jaké potřeby jsou živé v lidech a situacích okolo mne?
Prosby - Jak a o co mohu druhého žádat? Jakou prosbu mohu vztáhnout k celé situaci/systému?

Prakticky pro představu: Očekávejte trochu individuální práce, trochu práce ve dvojicích, trochu pohybu a trochu sehrávání situací. Trochu mluvení a docela dost práce v tichu. Kurz není primárně didaktický, je zážitkový a sebepoznávací.

Organizační info

Kde:
BuranTeatr, Činoherní zkušebna, Kounicova 20, Brno
Termíny:
čtvrtky 9. 5., 16. 5., 23. 5., 30. 5. vždy 18:30 - 21:30
Za kolik:
Standardní cena: 2 800,-
Mecenášská cena: 3 800,- (vyšším příspěvkem umožňujete existenci stipendijní ceny)
Stipendijní cena: 1 800,- (nabízíme 3 místa za sníženou cenu, o stipendijní cenu si požádejte individuálně)

Storno
Pokud byste se nemohli z nějakých důvodů zúčastnit a našli byste si za sebe náhradu, pak byste se vyrovnali s novým účastníkem, tedy žádné stornopoplatky byste nám neplatili. Jen nám prosím nahlaste jméno náhradníka, ať předem zjistíme jeho očekávání a informujeme ho o přípravě.
Pokud byste za sebe náhradníka nenašli a účast zrušili do 18. dubna 2019, též obdržíte celou částku zpět.
Pokud byste účast zrušili bez náhradníka mezi 18. dubnem (včetně) a 1. květnem (včetně), obdržíte zpět 33 % kurzovného, neboť hrozí, že za vás již nikoho nenajdeme.
Pokud byste účast zrušili bez náhradníka později než 1. května, kurzovné bohužel propadá, abychom umožnili realizaci kurzu přihlášeným a uhrazení všech souvisejících nákladů.

Přihláška
Přihlašujte se emailem na adrese b.herucova@gmail.com. Obratem obdržíte informace, jak postupovat dále. Přihlášení vám následně potvrdíme po připsání platby na náš účet.

Co s sebou
Na setkáních se budeme hýbat a proto doporučujeme pohodlné oblečení, do kterého se můžete převléct, a které vám nebude v pohybu nijak bránit a omezovat vás.

O lektorech

Barbara Herucová
Bára je kreativním mozkem divadla TAMTi, kde hraje. Je druhou polovinou projektu Roots / Kořeny a třetinou divadla The Randoms. Je lektorkou, která ve svých kurzech propaguje využívání divadelních metod ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní. Společně s Ondřejem Klíčem učí na brněnské JAMU Divadlo utlačovaných. Také pracuje v brněnském divadle BuranTeatr. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou.

Petr Holík
Baví mne bytí s lidmi. A přemýšlení, jak spolu vlastně jsme. A přemýšlení, jak bychom spolu ještě jinak mohli být. Proto mám blízko k učení a divadlu. Ve svojí lektorské praxi pomáhám lidem, aby si lépe rozumněli - s kolegy, s rodinou, s posluchači na konferenci, sami se sebou. Rád se potkávám s principy Nenásilné komunikace (NVC) a aplikované improvizace. Vystudoval jsem přírodovědu, jako geomorfolog jsem strávil pár let v říčním bahně a baví mne propojování mojí přírodovědecké části s tou divadelní. Rád spolupracuji s vědci v rámci popularizace jejich práce (workshopy, mentoring) a už dlouhá léta vedu v Brně produkci Science slamu (www.scienceslam.cz). Hraju divadlo. Vyrostl jsem na gympláckém dramaťáku, dospíval jsem na improvizační scéně a teď tančím okolo fyzického/pohybového divadla.