SHOW: Daniel Orrantia & Bafni: Medvídci z Bogoty / Teddy Bears from Bogota

„Show kolumbijského performera tvořícího na pomezí improvizace a fyzického divadla, klauna a mima Daniela Orrantiu a brněnské skupiny Bafni. // Show with Daniel Orrantia - Columbian performer on the edge in between improvisation and physical theatre, clown and mime and Brno based group Bafni. “


===== FOR ENGLISH SCROLL DOWN =====

Když Bafni poprvé před třemi lety v Německu viděli na jevišti Daniela Orrantiu, kolumbijského improvizátora z Bogoty, učarovala jim jeho čirá hravost. Viděli ho také ve Finsku, a teď jsou nadšení, že s ním budou vystupovat tady, v Brně. Co se stane, když se smíchá Brno a Bogota, Bafni a Daniel? To uvidíte 27. dubna 2018 v Buranech!
Bafni + Bogota + BuranTeatr! Základem tohoto představení bude čistá, tentokrát křišťálově čistá improvizace s jihoamerickými tóny.

Kdy: Sobota 27. 4. 2019, 19:30 hod.
Kde: BuranTeatr, Kounicova 20, Brno
Cena: Dospělí 200 Kč, studenti 150 Kč
Rezervace: ZDE

Představení je v angličtině bez překladu.

V případě jakýchkoli dotazů nás kontaktujte na herucova@buranteatr.cz.

Celý program s Danielem Orrantia v Brně (25. - 28. 4. 2019) ZDE.


========== ENGLISH VERSION ==========

When Bafni met Daniel Orrantia, Columbian improviser from Bogota, three years ago in Germany, they were charmed by his pure playfulness. They met again in Finland and now they are barely holding their horses to play with him here, in Brno. What will happen when we mix up Brno and Bogota, Bafni and Daniel? You’ll see in this show on April 27 in BuranTeatr!
Bafni + Bogota + BuranTeatr! The basis of this show is improvisation this time with southamerican tones.

When: Saturday 27. 4. 2019, 19:30
Where: BuranTeatr, Kounicova 20, Brno
Price: 200 Kč / 150 Kč
Book your tickets: HERE

The show is in English without translation.

In case of any questions contact us at herucova@buranteatr.cz.

All shows and workshops with Daniel Orrantia in Brně (25. - 28. 4. 2019) HERE.

---------------------------------------

DANIEL ORRANTIA (COL)

===== FOR ENGLISH SCROLL DOWN =====

Moje tvorba se pohybuje na pomezí improvizace a fyzického divadla, přičemž do ní vnáším prvky klauna, mima, komixu a malby jako vyjadřovacích a storytellingových prostředků. Věnuji se vedení workshopů a režírování představení s různými skupinami a na festivalech po celém světě.
Také vedu workshopy designu pro základní a střední školy v různých zemích a s dětmi z rozličných sociálních podmínek. Jako performer jsem procestoval svět s představením Speechless – improvizovanou show beze slov. Založil jsem a vedu společnost PICNIC, která se specializuje na vytváření autorského a kolaborativního divadla s umělci přinášejícími své zkušenosti z různých uměleckých oborů. Společně se svým týmem jsem založil a řídím MonkeyFest – každoroční improvizační festival, který se v Kolumbii koná od roku 2011.

========== ENGLISH VERSION ==========

My practice pushes the boundaries between improvisation and physical theatre, bringing elements of clowning, mime, comics and painting as tools for expression and storytelling. I have been designing workshops and directing shows for different groups and festivals around the world.
Additionally I have run design workshops for schools with young children and teenagers from different countries and backgrounds. As a performer, I have toured the world with Speechless an improvised show without words. I founded and currently run a company called PICNIC, specialized in creating devised work, collaborating with different artists who bring inspiration from diverse areas. Together with this team I founded and direct the MonkeyFest - an anual impro theater festival that happens in Colombia since 2011.