Jacob Banigan (CAN) v Brně / Jacob Banigan (CAN) in Brno


========== FOR CZECH SCROLL DOWN ==========

In February Jacob Banigan, improviser, director and clown doctor, will come to Brno to teach a workshop and play a show. Come get inspired by Jacob’s storytelling and performing tips or just enjoy the show in which he will play solo as well as in cooperation with improvisers from Brno.

WORKSHOP: IGNORE ME

Saturday and Sunday 29. 2. – 1. 3. 2020, 13:00 – 17:30 each day
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

More information and application HERE.

IMPROV NIGHT WITH JACOB BANIGAN

Saturday 29. 2. 2020, 19:30
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

More information and tickets HERE.

If you have any questions, contact us at b.herucova@gmail.com.

-----------------------------------

ABOUT JACOB BANIGAN

Jacob Banigan is a Canadian improviser living in Austria, teaching and performing impro around Europe. He is a storyteller in short form, long form, endurance shows and solos.
Jacob has been improvising since 1990, when he began playing THEATRESPORTS with Rapid Fire Theatre of Edmonton, Canada. He worked as Artistic Director of RFT for nine seasons, creating of the long form show CHIMPROV, the RFT Improv Academy, and Canada’s biggest impro festival IMPROVAGANZA.
Jacob now lives in Graz, Austria, having joined Theater im Bahnhof, where he is director of the impro show MONTAG. In 2012, Jacob premiered the impro solo GAME OF DEATH, which plays monthly in Graz and often in cities across Europe and North America. Jacob is also a member of Red Noses Clown Doctors, English Lovers in Vienna, Gordon’s Big Bald Head in Edmonton, and Rocket Sugar Factory everywhere.


========== CZECH VERSION ==========

V únoru přijde do Brno Jacob Banigan, improvizátor, režisér a zdravotní klaun, aby zde vedl workshop a zahrál představení. Přijďte se inspirovat Jacobovými tipy pro příběhy i vystupování nebo si přijďte užít představení, ve kterém se vám Jacob představí jako sólista i ve spolupráci s brněnskými improvizátory a improvizátorkami.

WORKSHOP: IGNORUJ MĚ

Sobota a neděle 29. 2. – 1. 3. 2020, 13:00 – 17:30 každý den
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

Víc informací a přihláška ZDE.

IMPROV NIGHT s JACOBEM BANIGANEM

Sobota 29. 2. 2020, 19:30
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

Víc informací a vstupenky ZDE.

Pokud máte dotazy, prosím, kontaktujte nás na b.herucova@gmail.com.

O JACOBOVI BANIGANOVI

Jacob Banigan je kanadský improvizátor žijící v Rakousku, který učí a hraje improvizaci po celé Evropě. Je mistrem příběhů v krátkých i dlouhých improvizačních formátech stejně jako v sólových představeních.
Jacob improvizuje od roku 1990, kdy začal hrát formát THEATRESPORTS (divadelní sporty) v Rapid Fire Theatre v Edmontonu v Kanadě. Pracoval jako Umělecký ředitel v RFT devět sezón, kdy vytvořil představení CHIMPROV, RTF Impro Akademii a největší improvizační festival v Kanadě – IMPROVAGANZA.
Teď žije Jacob v rakouském Grazi, kde je součástí Theater im Bahnhof, kde zrežíroval improvizační show MONTAG. V roce 2012, Jacob odpremiéroval sólo představení GAME OF DEATH (Hra smrti), které se v Grazi hraje každý měsíc a často s ním jezdí i do dalších měst v Evropě a Severní Americe. Jacob je také členem Red Noses Clown Doctors, English Lovers ve Vídni, Gordon’s Big Bald Head v Edmontonu, a Rocket Sugar Factory všude po světě.