Tomáš Baránek

Jak sbalit ženu

„Nikdy se holce neomlouvej, že ji balíš. Ona se ti má omlouvat, že už s Tebou dávno nechrápe…“

realizační tým:

režie – Zetel
dramaturgie – Jan Šotkovský
scéna – Bohumil Jůza
kostýmy – kolektiv
hudba – Michal Kurfürst

osoby a obsazení:

Havran, regionální hudební kritik – Petr Tlustý
Hynek, řadový matematik v Ústavu matematické analýzy – Jiří Š. Hájek
šéfka Ústavu matematické analýzy – Jitka Šotkovská
Jednička, Havranova nejbližší přítelkyně – Kateřina Veselá
Ivan, Hynkův kolega – Lukáš Rieger
Dívky 1 – 2008 (objekty mužské touhy) – Bára DeSousa nebo Bára Vacková, Jitka Šotkovská, Kamila Zetelová nebo Bára Tlustá

Premiéra 21. listopadu 2009 v BURANTEATRu na Joštově.

Představení trvá 90 minut. Nemá přestávku.


Ahoj, jmenuji se Hynek. Je mi 28 let, jsem matematik, pracuji ve vědeckém ústavu, kde nemám příliš možností stýkat se se ženami. Už delší dobu jsem zamilován do své nadřízené. Cítím, že jsme si velice podobní, máme společný smysl pro humor, dovedu si s ní představit společný život. Chová se ke mně mile, kdykoliv se však pokusím převést řeč na osobní témata, je najednou strohá a komisní. Vždycky jsem měl problém seznamovat se se ženami kvůli své nesmělosti, poslední dobou se mi však zdá, že se situace zhoršuje a ženy o mě ztrácejí zájem úplně. Měl jsem doposud jediný vztah, asi před šesti lety, trval cca půl roku. Rád bych se ke své tehdejší partnerce vrátil, ale už mě nechce. Dal by se můj problém nějak řešit?

 

Obdobný mail by asi poslal hlavní hrdina hry Tomáše Baránka Jak sbalit ženu svému autorovi, kdyby jej to napadlo. Tomáš Baránek totiž poté, co vydal roku 2005 knihu stejného názvu, provozoval více než půl roku poradní rubriku „Kontaktáž“ v časopise Reflex a dodnes občas přes web odpovídá mužům, majícím problémy při navazování vztahů s opačným pohlavím. Četba jeho knihy, která svou literární vytříbeností a kompozicí obdobné „manuály na život“ značně převyšuje, členy BURANTEATRu inspirovala k myšlence naučného kabaretu o balení – jako výsledek spolupráce s Tomášem Baránkem však nakonec vznikla původní česká hořká komedie ze života mužů závislých na balení neboli (slovy autora) „holkaholiků“.

 

Hynek nakonec Tomášovi napsat nemusel. Do jeho života totiž vstoupil Havran – nepříliš úspěšný regionální hudební kritik, zároveň však mimořádně úspěšný konzument ženských půvabů. A začal systematicky z losera Hynka vychovávat svého prvního balícího žáka. Racionálního matematika uchvátila zřejmá logika Havranova balícího systému. Zdálo by se, že do Hynkova života vstoupil anděl spásy. Anebo Hynek v touze být úspěšný u žen upsal svou duši ďáblu neustálého svádění?

 

Úryvky z kritik

Novinka má šanci vydobýt si slušnou diváckou základnu. Důvody však nebudou jen v komerčním úspěchu knižní předlohy. V Buranteatru totiž přivedli na svět svižnou inscenaci, která baví, moc nerozumuje, není pouhým „návodem k použití“ a navrch má šťavnaté herecké výkony. (…)

Baránek je mužem od pera, takže umí napsat dialogy i svižně kupit švandu, ať už v podobě neotřelých, humorných metafor, hlášek nebo divácky vděčných řešení. Považte jen, že na jevišti Buranteatru vás čeká hned 2 010 dívek! (…) Večeru jistě vévodí Jiří Hájek, jehož vývoj od uťáplého matematika k sebevědomému seladonovi je nejvděčnějším úkolem. Hájek boduje v první části večera a předvádí se jako skvělý komik. Přítomné dívčí trio si zase užívá spousty nabízených ženských typů. Stručně. Magie svádění je tady kulisou k syté komediální zábavě, která bude nejen pro přítomné donchuány příjemně a užitečně stráveným časem.

Luboš Mareček, Mladá fronta DNES

 

Buran je po rusky búrka, po česky slangovo človek, ktorý nemá spôsoby. BURANTEATR je malé profesionálne divadlo v Brne, ktoré sídli na prvom poschodí kníhkupectva Dobrovský v centre mesta, na Joštovej ulici. Názov je asi zámerne provokujúci. To divadlo totiž spôsoby má. Výrazné, presne definované a milé. (…) Michal Zetel (režisér) s Janom Šotkovským (dramaturg) skutočne so svojimi hercami zrealizovali nádhernú, vtipnú a ako víchor uháňajúcu inscenáciu, kde sa hodinu a pol nezastavíte, intenzívne vnímate rafinované kontaktáže a príklady odborníka, baliča – notorika Havrana (Petr Tlustý) a jeho spolužiaka, neistého matematika Hynka (Jiří Hájek). Mená milých slečien a žien, ktoré sú „balené“, som si veru nezapamätal, ale všetky boli, vo všetkých postavách ktoré hrali, rafinované, zvodné (dodatočne z programu čítam: Kateřina Dostalová, Jitka Šotkovská, Bára Jelenová a Kamila Zetelová). Rozpohybovanej groteske o výučbe balenia žien nechýba múdrosť, dokonca aj rôznorodá sada dobrých rád stojí za vyskúšanie. Nie nadarmo bola pôvodina, kniha Tomáša Baráneka rozobraná, aj keď vyšla nákladom 18 000 výtlačkov. To perfektné ohlupovanie dievčat Havranom, komické snaženie neistého Hynka neustále a opakovane rozosmievalo hľadisko.

Peter Stoličný, www.divadlo.sk

 

Divadelní hra BURANTEATRu udeřila kladívkem na hlavičku. A to nejen díky tématu, které je všeobecně atraktivní. Hra je místy zoufale groteskní. Smějete se a často nevíte, jestli se nesmějete sobě. (…) Jak sbalit ženu se může hrdě postavit vedle povedených inscenací Buranů jako jsou Sexuální perverze v Chicagu, Ten třetí či Pan Polštář, se kterými tematicky souvisí. Chcete-li se pobavit, ujasnit si myšlenky nebo jen relaxovat, navštivte Burany.

Magda Kratochvílová, www.perspektivy.com