Noc s Ibsenem

„Pokud by se přihodilo neštěstí, okamžitě mi telegrafujte!“


Ibsenovská koláž u příležitosti vydání českého překladu dramatikova životopisu Henrik Ibsen. Člověk a maska v nakladatelství Karolinum.

Knihu představí osobně autor životopisu Ivo de Figueiredo a překladatelka Karolína Stehlíková. Vedle rozhovoru tak můžete očekávat úryvek z knihy nejen v češtině, ale též v norštině.

Kateřina Dostalová a Kamila Zetelová předvedou jednak scénické čtení z monografie, jednak úryvkem připomenou „buranskou“ inscenaci Ibsenovy Hedy Gablerové.

Pro diváky bude připravena i soutěž o publikaci a prodej aktuální ibsenovské literatury za speciální ceny.

Program vznikl ve spolupráci s občanským sdružením Skandinávský dům.

“Vyhublou tvář pobledlou, jak omítnutou gypsem
za černý vous schovával marně Henrik Ibsen”

(rýmovaná vzpomínka Bjørnstjerne Bjørnsona z dob společných studií)

Kniha norského historika Iva de Figueireda je nejnovější publikací o životě a díle světoznámého dramatika Henrika Ibsena. Tento autor je českému čtenáři znám především jako zakladatel realistického společenského dramatu, tato monografie ale reflektuje jeho dramatické i básnické dílo a jeho život v širším evropském kontextu – autor postupuje chronologicky, zaměřuje se na to, jakým spisovatelem se Ibsen chtěl stát, z jakého poetického programu vycházel a jakým spisovatelem se nakonec stal, jaké podmínky determinovaly jeho tvorbu, a zvláště jak byl jako autor chápán a jaké recepce se jeho dílu dostalo. Český překlad vyplňuje mezeru, která je odborníkům už delší dobu patrná. Kniha Henrik Ibsen. Člověk a maska čtenářům z řad teatrologů, divadelních profesionálů, studentů, ale i široké veřejnosti poskytuje čtivé a kvalitní zpracování informací o životě dramatika, jehož hry jsou na českých jevištích uváděny s neklesající intenzitou.