Yasmina Reza

Obraz

komedie o jednom velkém přátelství a bílém obrazu

„Podle mě ten obraz není bílý. Když říkám podle mě, myslím tím jako objektivně.“

realizační tým:

režie, úprava textu, scéna a kostýmy – Zetel
překlad – Michal Lázňovský
dramaturgie – Jan Šotkovský
scénografická spolupráce – Petr Jarčevský

osoby a obsazení:

Boris – Petr Jarčevský
Marek – Petr Tlustý
Ivan – Jiří Š. Hájek

Premiéra 3. února 2006 na Sklepní scéně CED.

Představení trvá 90 minut. Nemá přestávku.


Středobodem hry je v titulu zmíněný obraz, který si zubař Boris jednoho dne zakoupí a který vzbudí v jeho přátelích dosti vyhrocené emoce. Co se stane, když začne pro všechny platit věta: „Když říkám podle mě, myslím tím objektivně”?

Postupně se tak vynořuje zásadní otázka – jsou tito tři pánové skutečnými přáteli, schopnými přijmout svou odlišnost, nebo na sebe pouze tak nějak v životě zbyli a první konflikt je schopen jejich společný svět zničit?

BURANTEATR tímto textem nabízí komediální výlet do světa mužských sebestředností, póz, ješitností a frází, do chvil, kdy se ve vážených pánech tvorstva probouzí dětské „Tak koho volíš – Losnu nebo Mažňáka?” – a zároveň úvahu o tom, na čem všem může ztroskotat mužské přátelství.


Obraz

foto: Pavel Nesvadba


Úryvky z kritik

Režisér vedl herce k mimořádně pečlivé pozornosti vůči detailu. Petr Jarčevský jako Boris, Petr Tlustý jako Marek a Jiří Hájek jako Ivan přesvědčují, že se jejich postavy léta dokonale znají. Reagují na čtvrt partnerova slova, ba dokonce jen na pouhé přimhouření oka nebo pochybovačný či ironický pohyb obočí, na každý odstín v intonaci, na každou zámlku. Obecenstvo si na tento křehký scénický jazyk okamžitě zvykne a je vůči němu stejně vnímavé. (…) Komediální atmosférou je brzy stržen i nezaujatý divák a znamenitě se baví. Překlad Michala Lázňovského (…) vyniká v podání hereckého tria Buranteatru, které z pěkného, živého a mluvného dialogu neztratí ani slabiku. Hmotně nenáročná, skromná a úzkostlivě hospodárná práce nového souboru je umělecky plně průkazná.

Milan Uhde, Divadelní noviny

 

Nejdůležitější složkou jsou tedy výborné herecké výkony, na kterých stojí většina inscenací Buranteatru, a nutno podotknout, že ani tentokrát soubor nešlápl vedle. Inscenace plyne svižným tempem a herci působí naprosto sehraně (…) K Obrazu Yasminy Rezy v podání Buranteatru bych si dovolila přidat podtitul Chlapi sobě aneb i muži mají své dny, neboť je to výborná studie typických mužských nešvarů a jako divačka mám před sebou hned tři ukázkové exempláře.

Sandra Donáczi, www.rozrazilonline.cz