Workshop: Performance Dance Jam s Tomášem Wortnerem

„PERFORMANCE DANCE JAM je týdenní tvůrčí dílna fyzického/tanečního divadla, která bude probíhat každý den vždy odpoledne. Výstupem dílny bude Performance dance jam, kde budou účastníci sdílet před diváky poznatky z procesu, kterým na tvůrčí dílně prošli. “


Performance dance jam je formát improvizovaného představení, který pracuje se společným záměrem a skupinovou koncentrací více, než je běžné na tanečním jamu, ale není naplánovaný jako klasické představení. Naopak si zachovává hravost a lehkost tanečního jamu.

Náplní kurzu je: umění individuální i skupinové improvizace (umění poslouchání, přijímání a nabízení), spontánní vytváření pohybového i dramatického materiálu, dramaturgie pohybu a jeho transformace, režijní dovednosti performera, společné vytváření dramatických obrazů/situací.

Kvality na které bude práce zaměřena: kompozice v prostoru, tělesná reakce, transformace pohybu, kontrapunkt, repetice, tempo, rytmus, dynamika, časování.

Lektor: Tomáš Wortner
Asistentka: Katarzyna Kamecka

Časový harmonogram 7. - 12.1.2019:

pondělí 18:00 - 21:00
úterý 18:00 - 21:00
středa 18:00 - 21:00
čtrvtek 18:00 - 21:00
pátek 18:00 - 21:00
sobota 17:00 - 22:00

Výstup z dílny: sobota 12.1.2019, 19:30, Buranteatr

S sebou: Pohodlné černé oblečení. Minimálně jedno tričko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Náhradní oblečení doporučeno.

Maximální počet účastníků je 9.

Cena za účastníka: 3450 kč

V případě dotazů pište na vaculciakova@buranteatr.cz

Tomáš Wortner je herec, tanečník, performer, učitel a lektor, kterého Burani kvůli krásné spolupráci pozvali už několikrát. Je spoluzakladatelem improvizačních divadel Bafni a Kamarádi nacvičených scének. V roce 2011 se účastnil půl roční intenzivní laboratoře fyzického divalda D'epog zakončené site-specific představením Di_sein. V červenci 2012 působil jako herec a muzikant v představení Cirkus Havel (Divadlo Husa na provázku) na festivalu Villeneuve-lez-Avignon ve Francii. V roce 2013 vytvořil a režíroval Ibsenovu Paní z moře ve formě autoteatro (divadelní představení, kde diváci jsou zároveň herci).

Od roku 2013 do roku 2017 žil ve Wroclawi, kde pracoval v divadelní laboratoři Two Path Studio v Grotowski Institutu. Náplní práce bylo vytvoření metodiky hereckého fyzického tréninku a zkoumání perfomativity těla na základě bojových umění (Capoeira, Aikido). V rámci působení v Grotowski Institutu také předával své zkušenosti tamním studentům herectví a veřejnosti. V koprodukci s Grotowski Institutem vytvořil divadelní představení na základě knihy Kóbó Abe Písečná žena (premiéra v září 2016). S choreografem Milanem Kozánkem a tanečnicí Katarzynou Kameckou vytvořili představení PARAZITI (premiéra v červnu 2016), ze kterého vznikl stejnojmenný taneční film.

Od roku 2017 spolupracuje se Studio Matejka (Grotowski institut), se kterým vytvořil a vystupuje v nejnovějším představení Angry man, Variations on Defense of Anger.

V sezóně 2017/18 spolupracoval se studenty DAMU na absolventském představení Zápisky z volných chvil (premiéra v dubnu 2018, rež. A. Klimešová). Jeho úlohou byl trénink herců a pohybová spolupráce při přípravě inscenace. Několik let systematicky praktikuje jógu, kontaktní improvizaci, AcroYogu a párovou akrobacii. V rámci své pedagogické práce vedl množství workshopů zaměřených na různá divadelní odvětví: herectví, pohyb, fyzická akce, improvizace, partnerská práce, rytmus, muzikalita atd. Od roku 2013 pravidelně vede také workshopy a lekce AcroYogy v Polsku a Čechách.