Workshop: Jacob Banigan: Ignore Me // REGULAR

„In February Jacob Banigan, improviser, director and clown doctor, will come to Brno to teach a workshop and play a show. Come get inspired by Jacob’s storytelling and performing tips. // V únoru přijde do Brno Jacob Banigan, improvizátor, režisér a zdravotní klaun, aby zde vedl workshop a zahrál představení. Přijďte se inspirovat Jacobovými tipy pro příběhy i vystupování.“


========== FOR CZECH SCROLL DOWN ==========

We want the entire theatre immersed in the story, especially the actors. If the fiction is real enough to us on stage, detailed and compelling, the audience comes with us. Then the actors disappear and the characters come alive.
With every story, you jump into a new world. In this workshop, we focus on immersion. Forgetting the actors by getting into the story.

When:
Saturday and Sunday 29. 2. – 1. 3. 2020, 13:00 – 17:30 each day

Where:
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

Price:

Regular ticket: 3 800 Kč (including workshop and 1 ticket to watch the show on Saturday)
Apply for the REGULAR TICKET HERE by paying a deposit of 1 500 Kč. The rest will be payed cash at the beginning of the workshop.


VIP ticket: 4 300 Kč (including workshop and a chance to play with Jacob in the second half of the show on Saturday - for this, at least 3 years of experience in improvising on stage is required)
Apply for the VIP TICKET HERE by paying a deposit of 2 000 Kč. The rest will be payed cash at the beginning of the workshop.

Apply until 15. 2. 2020.


If you have any questions, contact us at b.herucova@gmail.com.
Workshop will be held in English.

------------------------------------------------

ABOUT JACOB BANIGAN

Jacob Banigan is a Canadian improviser living in Austria, teaching and performing impro around Europe. He is a storyteller in short form, long form, endurance shows and solos.
Jacob has been improvising since 1990, when he began playing THEATRESPORTS with Rapid Fire Theatre of Edmonton, Canada. He worked as Artistic Director of RFT for nine seasons, creating of the long form show CHIMPROV, the RFT Improv Academy, and Canada’s biggest impro festival IMPROVAGANZA.
Jacob now lives in Graz, Austria, having joined Theater im Bahnhof, where he is director of the impro show MONTAG. In 2012, Jacob premiered the impro solo GAME OF DEATH, which plays monthly in Graz and often in cities across Europe and North America. Jacob is also a member of Red Noses Clown Doctors, English Lovers in Vienna, Gordon’s Big Bald Head in Edmonton, and Rocket Sugar Factory everywhere.


========== CZECH VERSION ==========

Chceme, aby se do příběhů, které hrajeme ponořilo celé divadlo, a speciálně herci a herečky. Pokud je fikce dostatečně reálná detailná a přesvědčivá pro nás na jevišti, diváci ji sledují společně s námi. To je moment, kdy herci a herečky mizí a postavy, které hrají, se budí k životu.
S každým příběhem skáčeme do nových světů. V tomto workshopu se zaměříme na imerzi. Zapomeneme na herce a herečky tím, že se naplno ponoříme do příběhů.

Kdy:
Sobota a neděle 29. 2. – 1. 3. 2020, 13:00 – 17:30 každý den

Kde:
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

Cena:

Základní vstupenka: 3 800 Kč (zahrnuje workshop a 1 vstupenku do publika sobotní show)
Přihlašte se pro svou ZÁKLADNÍ VSTUPENKU ZDE zaplacením zálohy 1 500 Kč. Zvyšná suma bude doplacena v hotovosti na místě v den workshopu.


VIP vstupenka: 4 300 Kč (zahrnuje workshop a příležitost zahrát si s Jacobem v druhé polovině sobotní show - podmínkou jsou minimálně 3 roky aktivních jevištních zkušeností s improvizací)
Přihlašte se pro svou VIP VSTUPENKU ZDE zaplacením zálohy 2 000 Kč. Zvyšná suma bude doplacena v hotovosti na místě v den workshopu.

Přihlašujte se do 15. 2. 2020.


Pokud máte otázky, prosím, kontaktujte nás na b.herucova@gmail.com.
Workshop bude v angličtině.

------------------------------------------------

O JACOBOVI BANIGANOVI

Jacob Banigan je kanadský improvizátor žijící v Rakousku, který učí a hraje improvizaci po celé Evropě. Je mistrem příběhů v krátkých i dlouhých improvizačních formátech stejně jako v sólových představeních.
Jacob improvizuje od roku 1990, kdy začal hrát formát THEATRESPORTS (divadelní sporty) v Rapid Fire Theatre v Edmontonu v Kanadě. Pracoval jako Umělecký ředitel v RFT devět sezón, kdy vytvořil představení CHIMPROV, RTF Impro Akademii a největší improvizační festival v Kanadě – IMPROVAGANZA.
Teď žije Jacob v rakouském Grazi, kde je součástí Theater im Bahnhof, kde zrežíroval improvizační show MONTAG. V roce 2012, Jacob odpremiéroval sólo představení GAME OF DEATH (Hra smrti), které se v Grazi hraje každý měsíc a často s ním jezdí i do dalších měst v Evropě a Severní Americe. Jacob je také členem Red Noses Clown Doctors, English Lovers ve Vídni, Gordon’s Big Bald Head v Edmontonu, a Rocket Sugar Factory všude po světě.