Improv Night with Jacob Banigan (CAN)

„In February Jacob Banigan, improviser, director and clown doctor, will come to Brno to teach a workshop and play a show. // V únoru přijde do Brno Jacob Banigan, improvizátor, režisér a zdravotní klaun, aby zde vedl workshop a zahrál představení. “


========== FOR CZECH SCROLL DOWN ==========

Come enjoy the show in which Jacob will play the first half of the show solo inspired by you – the audience. For the second half of the show four experienced participants of Jacob’s weekend workshop in Brno will join him in a playful parade of improvised stories to show you the skills they learned in the workshop.
If you’re interested in the workshop, find more information HERE.

When:
Saturday 29. 2. 2020, 19:30

Where:
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

Price:
150 Kč (regular) / 100 Kč (student) / 30 Kč (JAMU – buy at the venue)


------------------------------------------------

ABOUT JACOB BANIGAN

Jacob Banigan is a Canadian improviser living in Austria, teaching and performing impro around Europe. He is a storyteller in short form, long form, endurance shows and solos.
Jacob has been improvising since 1990, when he began playing THEATRESPORTS with Rapid Fire Theatre of Edmonton, Canada. He worked as Artistic Director of RFT for nine seasons, creating of the long form show CHIMPROV, the RFT Improv Academy, and Canada’s biggest impro festival IMPROVAGANZA.
Jacob now lives in Graz, Austria, having joined Theater im Bahnhof, where he is director of the impro show MONTAG. In 2012, Jacob premiered the impro solo GAME OF DEATH, which plays monthly in Graz and often in cities across Europe and North America. Jacob is also a member of Red Noses Clown Doctors, English Lovers in Vienna, Gordon’s Big Bald Head in Edmonton, and Rocket Sugar Factory everywhere.========== CZECH VERSION ==========

Přijďte si užít představení, ve kterém se vám Jacob představí jako sólista inspirován vámi – jeho diváky. V druhé polovině večera se k Jacobovi přidají čtyři zkušení účastníci jeho brněnského workshopu, aby vám v plejádě příběhů ukázali co se na workshopu naučili.
Pokud vás zajímá Jacobův workshop, více informací najdete ZDE.

Kdy:
Sobota 29. 2. 2020, 19:30

Kde:
BuranTeatr, Kounicova 20, Brno

Cena:
150 Kč (základní) / 100 Kč (student) / 30 Kč (JAMU – v prodeji na místě)


------------------------------------------------

O JACOBOVI BANIGANOVI

Jacob Banigan je kanadský improvizátor žijící v Rakousku, který učí a hraje improvizaci po celé Evropě. Je mistrem příběhů v krátkých i dlouhých improvizačních formátech stejně jako v sólových představeních.
Jacob improvizuje od roku 1990, kdy začal hrát formát THEATRESPORTS (divadelní sporty) v Rapid Fire Theatre v Edmontonu v Kanadě. Pracoval jako Umělecký ředitel v RFT devět sezón, kdy vytvořil představení CHIMPROV, RTF Impro Akademii a největší improvizační festival v Kanadě – IMPROVAGANZA.
Teď žije Jacob v rakouském Grazi, kde je součástí Theater im Bahnhof, kde zrežíroval improvizační show MONTAG. V roce 2012, Jacob odpremiéroval sólo představení GAME OF DEATH (Hra smrti), které se v Grazi hraje každý měsíc a často s ním jezdí i do dalších měst v Evropě a Severní Americe. Jacob je také členem Red Noses Clown Doctors, English Lovers ve Vídni, Gordon’s Big Bald Head v Edmontonu, a Rocket Sugar Factory všude po světě.