Univerzální sci-fi

„V hlubokém vesmíru, daleko za planetou opic, tam, kde ani Impérium nevrací údery, tam, kam nikdy nezavítala loď Enterprise na své pouti a kde se i černá díra jeví jako světlá vyhlídka, přistávají na kosmem zapomenuté planetě tři muži: Američan, Rus a Čech. Ptáte se: zase ti tři? Ano, zase. Ryze buranský pohled na jeden z nejlákavějších žánrů pod taktovkou divadelní mága Šimona Cabana. “

realizační tým:

Režie – Šimon Caban
Dramaturgie – Jan Šotkovský, Miroslav Ondra
Scéna a kostýmy – Šimon Caban, BuranTeatr
Světla – Tomáš Tušer, Vojtěch Dvořák
Zvuk – Tomáš Křižovič, Zdeněk Kocián
Produkce – Jana Fišerová

osoby a obsazení:

Magdaléna Tkačíková
Kateřina Veselá
Vojtěch Blahuta
Michal Isteník
Pavel Novák
Miroslav Ondra
Michal Rašovský
Lukáš Rieger
Petr Tlustý

Premiéra 22. května 2016 v BURANTEATRu.

Představení trvá 120 minut. Má přestávku.


Sci-fi... Žánr, který vybočuje ze všech uměleckých směrů, stejně jako vybočují jeho fanoušci z dlouhé polední řady v menze. Po jejich vzoru si sci-fi drží ve světle světa prazvláštní pozici něčeho, co baví - ovšem s mrazivou obavou, že to může být skutečné.

Ruku v ruce s vědecko-technickou revolucí se nás sci-fi snaží varovat před tím, co si nikdo z nás většinou nechce připustit. Stejně jako nás k tomu vábí jako můru k modrému světlu v černočerné tmě.

Sci-fi tady vlastně nikdy nebylo, aby nás v pravém slova smyslu bavilo. Ale dává svým fanouškům naději, že za hranicí naší galaxie je něco většího, než náš život mezi Venuší a Marsem. Že mohou cestovat v čase a změnit všechno špatné. Podívat se do paralelních vesmírů, kde nejsou třicátníky bydlícími u maminek, které jim chtějí vyhodit tričko s Darth Vaderem, ale kde jsou hrdinové! Kde se přátelí s Vulkánci a se světelným mečem bojují proti Goa´ldům. Protože tam patří. Ne sem, ne do našeho času a prostoru. Tady žít nechtějí. Tady žít nechceme. Nikdo z vás tady nechce žít...

Michal Rašovský, kreativní producent

Herci zahrají kohokoli, proto musejí být držení v divadlech. Jinak by v realitě hráli kohokoli a získali šílenou moc.
(Vladimír Kokolia)

Univerzální sci-fi

foto: Petr Chodura


Děkujeme všem fanouškům, kteří nás při přípravě inscenace zásobili nejrůznějšími sci-fi klišé, zejména pak Luďkovi Hanákovi.

Děkujeme Janě Fišerové, která s pomocí svého notebooku dokázala zkomprimovat ze všech stran valící se textovou lavinu do inscenovatelného tvaru.

Omlouváme se Mirkovi Ondrovi, kterého jsme v den, kdy světil v Židenicích šábes, vyškrtli z většiny scén a zbavili jej spoluautorství.