Workshop: Roberta Štěpánková: Série workshopů tance a instantní kompozice

„Série workshopů tance a instantní kompozice je nabídkou hlubšího tréninku improvizace v tvorbě tance. Práce během workshopů se zaměří na tvorbu pohybu a tance z vnitřního zážitku anatomických a fyziologických principů, čím účastník prohlubuje svoje tělesné vědomí a poznání. V hodinách je nabídnut čas a prostor pro ponor k vlastním aktuálním tématům a inspiracím, které se tak můžou odzrcadlit v okamžité tvorbě tance i v dlouhodobějším vývinu tanečníka. Od konkrétních fyzických zadání přecházíme přes práci s časem a prostorem, zemí a druhým tělem. Od individuálního tréninku a zdokonalování v technice improvizace přecházíme k tvorbě instantních choreografií a kompozic.“


Cílem práce je učit se vnímat poetické významy tance přes konkrétnost pohybu a tím dovolit, aby se individuální inspirace mohla ´zhmotnit´ v matérii těla. Představivost se rozprostírá ve všech tkáních těla a reaguje okamžitě přímo v akci. Proto je v hodinách představivosti věnována velká pozornost. Účastník je veden v tréninku bdělé pozornosti a naslouchání vnitřnímu a vnějšímu dění. Tím se přirozeně prohlubuje přítomnost těla v tanci. Spontánnost a intuice jsou kultivovány přes fyzičnost jako součást vnitřního zdroje v procesu tvorby instantní choreografie. Workshopy jsou určeny pro profesionální tanečníky i pro člověka zajímajícího se o tělesnou práci, tvorbu tance a o učení se umění instantní kompozice tance. Mezi účastníky workshopů Roberty Legros Štěpánkové jsou umělci – tanečníci, herci, zpěváci, poeti, architekti, … Hodiny jsou často vedeny v AJ.

Info a registrace: robi.stepankova@gmail.com

WORKSHOPY 2020

I. POSLECHY FORMY
12. - 13. 6. 2020 (10:00 – 17:00)
Registrace do 7. 6.
Vlastní a druhé tělo v kompozici tance. Jedinečnost těla, proměnlivost formy. Naslouchat druhému tancujícímu tělu a vztahovat se k němu přes vlastní fyzičnost. Poslech druhých těl jako dovednost a inspirace v tvorbě choreografie. Prostředky podporující hluboké naslouchání. Tělo tanečníka – tělo diváka. Vztah, jeho podoby a významy v tvorbě instantní choreografie.

II. ČETBY PROSTORŮ
2. – 4. 10. 2020 (2. 10. 16:00 – 21:00, 3. a 4. 10. 10:00 – 16:00)
Registrace do 27. 9.
Prostor – děloha tance. Vizuální i kinestetické čtení prostoru zvenčí (jako divák/pozorovatel), zevnitř (jako performér/tanečník). Čtení prostoru jako dovednost a zdroj inspirace v tvorbě choreografie. Prostředky podporující schopnost vidět a číst prostor. Poetický potenciál prostoru a vznik tance z prostoru.

III. GRAVITACE ZÁMĚRU. Tvorba tance se živým hudebníkem
28. - 29. 11. 2020 (10:00 – 17:00)
Registrace do 15. 11.
Spirituálně-technický přístup k vertikalitě a horizontalitě. Dovednost rozpoznat, následovat a realizovat záměr v tvorbě choreografie. Země – možnost propojení. Vztah ´možnost – volba´ v instantní choreografii a kompozici. Tělo v hudebním zvuku, muzikálnost tancujícího těla. Autonomie a propojení se živým hudebníkem.

CENA
1 workshop: 1800kč (student 1400kč)
V případě, že se zúčastníte více workshopů,
Druhý workshop (10% sleva): 1620kč
Třetí Workshop (20% sleva): 1440kč
V případě účasti na víc než jednom ze tří workshopů a zájmu o účast na Letním intenzivním workshopu (info: www.robertastepankova.com), budete mít slevu.

Roberta Štěpánková (1986)

Tanečnice, choreografka, psychoterapeutka

„Hlboká dôvera vo vznikajúci pohyb a povoľovanie jeho významov slúžia ako báza pre moju umeleckú a introspektívnu prácu.“

Roberta studovala, žila a tvořila ve Španělsku a v Nizozemsku v atmosféře silné improvizátorské tradice. To zavedlo její práci k technice improvizace a k umění instantní kompozice tance. Aktuálně žije v Brně, kde učí tanec, studuje a tvoří. Roberta vytváří sóla, iniciuje mezinárodní interdisciplinární spolupráce s kolegy, umělci, kteří ji inspirují. Od 2017 je součástí spolku ORBITA, skupiny pro rozvoj, tvorbu a výzkum tance a fyzického umění v Brně.

www.robertastepankova.com